Artróza si nevyberá

Artróza si nevyberá

Ako oddialiť artrózu a hýbať sa bez problémov aj vo vyššom veku?

 

Stalo sa vám niekedy, že ste mali úraz a nemohli ste sa niekoľko týždňov pohnúť z postele? Ak nie, tak buďte radi. Je to naozaj bezmocnosť, keď nemôžete robiť svoje obľúbené aktivity.

 

Nie sú to len gény, neverte tomu!

V priebehu života je to s pohybom horšie a horšie. V štyridsiatke už mostík alebo šnúru neurobíme. V päťdesiatke nám veľakrát robí problémy aj turistika, v šesťdesiatke už obvykle nebeháme a v sedemdesiatke sa niektorí z nás opierajú o palicu. Sú ale výnimky. Tanečník Baryšnikov bol vo vrcholnej forme a vystupoval ešte aj po šesťdesiatke. Speváčka Ljuba Hermanová urobila šnúru aj v sedemdesiatke a nedávno vyšlo v tlači, že osemdesiatročný muž bežal dokonca maratón. Nie sú to len gény, neverte tomu!

Kĺby nás najčastejšie „hnevajú“ pri pohybe a artróza je zase najčastejšou príčinou problémov s kĺbmi v strednom a vyššom veku. Dôvodom je opotrebovanie kĺbovej chrupavky pokrývajúcej kosti, ktoré sú spojené kĺbmi. Chrupavka sa stenčuje, kosti sú bližšie pri sebe. V dôsledku mechanického opotrebenia môžu vzniknúť zápaly, a to bolí. Kĺby sú stuhnuté, menej pohyblivé. Ak pracujeme intenzívne fyzicky a kĺby namáhame každý deň (napr. na stavbe, ako vodiči, robotníci, automechanici…), v päťdesiatke si povieme – ako to vydržím ešte pätnásť rokov, keď je to stále horšie? Paradoxne artróza postihuje aj tých z nás, ktorí sa naopak nehýbu, sedia celý deň v kancelárii pri počítači, nenájdu si čas na aktívny pohyb a priberajú na váhe.

 

Čo teda robiť, aby sme si funkčné kĺby udržali čo najdlhšie?

Dávajme si pozor na hmotnosť – nadváha či obezita nadmerne zaťažujú nosné kĺby.

Doprajme si vhodný spôsob pohybu. Ľudia s každodennou fyzickou aktivitou relaxačné a naťahovacie cviky. Naopak, ľudia so sedavým zamestnaním intenzívnejší pohyb zaisťujúci udržanie rozsahu pohyblivosti kĺbov. Vhodné cvičenia prispievajú k zaisteniu prísunu živín a správneho metabolizmu v kĺboch.

Vyhýbajme sa extrémnym pohybovým aktivitám a trénujme pravidelne – nesnažme sa dohnať celý týždeň za jeden deň. Extrémna záťaž bez predchádzajúceho tréningu vedie k intenzívnemu opotrebovaniu kĺbových chrupaviek.

Dbajme na vyváženú stravu a doplňujme živiny potrebné pre chrupavku, ktorej základnou zložkou je kolagén.

 

Existuje mnoho typov kolagénu

Kolagén je základnou zložkou štruktúry kĺbovej chrupavky, šliach a väzov. Kolagén je hlavnou bielkovinou, ktorá zaisťuje pevnosť chrupaviek, pružnosť kostí, štruktúru väzov a šliach a tiež štruktúru našej kože. Od iných bielkovín v našom tele sa líši jednak štruktúrou trojitej závitnice, a tiež mierou zastúpenia jednotlivých aminokyselín ako je lyzín, prolín, hydroxyprolín a glycín.

Existuje mnoho typov kolagénu. Kolagén typu I máme v kostiach, šľachách a väzoch. Kolagén typu II je prítomný v chrupavke. Tento kolagén vo svojej prirodzenej (natívnej) podobe dokáže v určitých definovaných dávkach spolu s imunitným systémom tlmiť zápal v kĺboch.

 

Spracovali: Doc. PharmDr. Ing. Tomáš Vontor, CSc. a RNDr. Vladimír Voda, PhD.

 

Z našej ponuky pre Vás vyberáme:

PLUS LEKÁREŇ Kolagén Artro 60 cps – vysoko kvalitný doplnok stravy, ktorý obsahuje prirodzený, neporušený (natívny) kolagén typu I a II, a ktorý je doplnený o vitamín C. Ten zaisťuje správnu tvorbu kolagénu v tele a  normálnu funkciu chrupaviek.

Späť na zoznam