Celiakia – o čo vlastne ide?

celiakia

Predstavte si tú chuť čerstvého pečiva s fantastickou nátierkou! Chrumkavá kôrka, mäkký stred, proste jedna báseň pre naše chuťové zmysly. Hoci táto predstava je pre väčšinu z nás úplne bežná a príjemná, pre mnohých predstavuje peklo na zemi. Prečo? Pretože po takejto „chuťovke“ to začína. Bolesť brucha, hnačky, ťažký žalúdok. A práve v takýchto chvíľach sa stretávame so slovíčkom CELIAKIA.

 

Čo vlastne celiakia je a prečo vzniká?

 

Poďme si teda priblížiť, čo to tá celiakia je a prečo vlastne vzniká. Celiakia je dedične podmienené autoimunitné ochorenie. Postihuje asi 1 % európskej populácie. Často si ani neuvedomíme, že môžeme mať celiakiu, pretože bolesti brucha, nadúvanie, hnačka alebo zápcha môžu byť príznakom aj v prípade mnohých iných ochorení. Náš organizmus rozpoznáva čiastočne strávený lepok v čreve ako cudzí prvok a začne sa mu brániť. Výsledkom je poškodzovanie sliznice tenkého čreva a vznik série ďalších autoimunitných pochodov, ktoré poškodzujú aj iné orgány a tkanivá v tele. Čo to znamená? Naše telo nedokáže spracovať prijatý lepok, a tak nestrávený lepok spôsobuje zápal sliznice tenkého čreva. Dochádza k nedostatočnému vstrebávaniu živín z tráviaceho traktu do organizmu, čo sa prejavuje rôzne. Ak sa nedostatočne vstrebávajú stopové prvky, sme unavení, máme zlú kvalitu vlasov, trpíme depresiami. Ak telo príjme nedostatok vápnika, máme slabé kosti, čo sa prejaví zvýšeným rizikom zlomenín a  kazmi zubov. Ak chýba vitamín B12, často sa vám objavujú popraskané kútiky úst, svalová slabosť, zápaly jazyka. Celiakia je sprevádzaná aj ďalšími autoimunitnými ochoreniami, ako sú napríklad cukrovka 1. typu, lupus, zápal pečene, hrubého čreva a iné.

 

Ako odhaliť prítomnosť celiakie?

 

Nie je to až tak zložité. No má to jeden háčik. Keďže príznaky celiakie sú podobné príznakom iných, bežne sa vyskytujúcich ochorení, väčšina lekárov pátra najskôr po nich. Prvým krokom ako zistiť celiakiu, je vyšetrenie krvi na detekciu špecifických autoprotilátok. Na potvrdenie sa potom berie vzorka (biopsia) z tenkého čreva na histopatologické vyšetrenie. Až dané vyšetrenie nám potvrdí celiakiu. Toto ochorenie sa vyskytuje ako v detskom veku, tak aj v dospelosti. A nevyhnú sa mu ani starší ľudia.

 

Čo robiť, keď sa celiakia potvrdí?

 

Pri potvrdení celiakie je alfou a omegou vynechať z jedálnička potraviny obsahujúce lepok. Teda všetky obilniny ako pšenica, raž, jačmeň, ovos. Patria sem aj hotové výrobky a polotovary, napr. mäsové výrobky (párky), polievky v sáčku, cestoviny, pekárenské výrobky a mnohé iné.

Do stravy je potrebné zaradiť potraviny bezlepkové, a to ryžu, kukuricu, quinou, strukoviny, batáty a podobne.

 

Toto ochorenie sa nedá vyliečiť a bezlepkovú diétu je potrebné dodržiavať celý život. Práve dodržaním diéty zápal čreva ustúpi a s ním aj nepríjemne príznaky, ktoré nám strpčovali život.

 

Autor: Ing. Janka Trebulová – výživová poradkyňa

Späť na zoznam