Diagnostika a liečba chrípky

Infekcie dýchacích ciest

Infekcie dýchacích ciest predstavujú najčastejšie príčiny návštevy lekárne. Respiračné infekcie sú vyvolané mnohými vírusmi, ktoré sú schopné napadnúť organizmus v prípade oslabeného imunitného systému. Aj napriek dôkazom, že pôvodcami infekcií sú vírusy, asi štvrtina všetkých prechladnutí je stále bez preukázanej príčiny. Bežná nekomplikovaná viróza u ľudí s normálnou imunitou trvá približne 3 – 7 dní. Vzácne môže trvať aj dva týždne, pričom dospelý jedinec priemerne prekoná štyri virózy ročne. U detí je to viac, 5 – 7 viróz ročne. V prípade, že sa ochorenie opakuje často, treba zvážiť prípadné imunologické vyšetrenie a začať s preventívnou liečbou na podporu imunitného systému.


Prechladnutie

Prejavy prechladnutia začínajú pomerne rýchlym nástupom a môžu mať rôzne dlhý priebeh. Medzi typické príznaky vírusovej infekcie patria škriabanie v hrdle, čo môže prerásť až k silnej bolesti a problémom pri prehĺtaní, dráždenie v nose a kýchanie, čo vedie k vodnatej nádche a upchávaniu nosa. Hustý hlien, ktorý vzniká, zateká do hrdla, a to spôsobuje suchý alebo vlhký kašeľ. Pridruženými príznakmi sú rezanie v očiach, slzenie, bolesť kĺbov a celková únava. Telesná teplota mnohokrát stúpne, pričom niekedy dochádza k horúčke a triaške. Poradie a závažnosť týchto príznakov môže byť rôzne. Niektorí pacienti uvádzajú niekoľko dní slabosť a bolesť kĺbov, bez prítomnosti zvýšenej teploty alebo iných príznakov. Ostatné prejavy však môžu nastúpiť neskôr.


Diagnostika a liečba vírusových alebo bakteriálnych ochorení

Ako prvý krok liečby sa odporúča kľudový režim a dostatočný pitný režim. Používanie antibiotík v prípade vírusovej infekcie je neopodstatnené, a dokonca môže zdravotný stav zhoršiť. Dochádza tak k častým omylom a ochorenie je nesprávne liečené. Aj vďaka pokrokom v medicíne sa dnes v rámci diagnostického postupu odporúča uskutočniť test na stanovenie koncentrácie C-reaktívneho proteínu (CRP), ktorý sa prirodzene zvyšuje v organizme pri infekcii. Výhodou CRP testu je vyhodnotenie do niekoľkých minút a na jeho realizáciu stačí len kvapka krvi z prstu, pričom sa vykonáva nezávisle od príjmu potravy. Bežná koncentrácia u zdravých ľudí je 1,0 – 8,0 mg/l a za hraničnú hodnotu sa považuje hodnota CRP 25 mg/l pre bakteriálne ochorenie. Vtedy je racionálne pristúpiť k antibiotickej liečbe. V súčasnosti si test už môžu pacienti zakúpiť aj sami v lekárni, no následný liečebný postup je na zvážení lekára.

Zvyčajne je liečba vírusovej infekcie zameraná na ovplyvnenie jednotlivých symptómov ochorenia. V drvivej väčšine sa využívajú voľnopredajné liečivá, ktoré tlmia symptómy ako sú kašeľ, sekrét z nosa, prípadne upchatý nos, bolesť v hrdle a zvýšená teplota. Často pacienti užívajú liečivá proti bolesti a teplote (paracetamol, kyselina acetylsalicylová, ibuprofén). Na uľahčenie dýchania sa podávajú kvapky s účinnými látkami alebo s obsahom morskej vody. Na suchý dráždivý, bolestivý kašeľ sa odporúčajú antitusiká (dextrometorfán) a na vlhký, produktívny kašeľ sa podávajú expektoranciá (ambroxol, bromhexín).

V súčasnosti je vo veľkej obľube užívanie voľnopredajných multisymptomatických prípravkov, ktoré nahrádzajú množstvo jednotlivých prípravkov. Pri ich kúpe je však nevyhnutné upozorniť lekárnika na pridružené ochorenia – vysoký krvný tlak, cukrovka, problémy so štítnou žľazou. Multisymptomatické kombinované prípravky nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. U detských pacientov je nutné dodržiavať presné dávkovanie a plne rešpektovať všetky prípadné obmedzenia.


Návšteva lekára je nenahraditeľná

Aj keď dnes lekárne ponúkajú veľké množstvo prípravkov a farmaceut výborne zvláda poradenstvo s pacientom, vyšetrenie u lekára vo všetkých prípadoch, hlavne s ťažším priebehom alebo pri problematických pacientoch, je opodstatnené a nenahraditeľné. Lekár má k dispozícii viac diagnostických postupov a dokáže ľahšie identifikovať benefity a riziká liečby na základe celkového zdravotného stavu svojho pacienta. Včasnou návštevou ambulancie lekára sa môže zamedziť následným komplikáciám.

 

Mgr. Simona Valášková, PharmDr. Andrea Gažová, PhD.

Späť na zoznam