Dovolenky a korona kríza

Letné mesiace boli odjakživa rezervované pre načerpanie síl a oddych. Niektorí to riešili len sladkým nič nerobením a polihovaním pri vode, iní sa naháňali po pamiatkach, či už prírodných, alebo historických. A keďže slovo dovolenka evokuje viac si dovoliť 😊, nepozerali sme na euro, predtým ani na korunu.

Zrazu ale nastal čas, keď musíme pozerať na koronu. Prišiel niekto zákerný, voľným okom neviditeľný. Ale život ide ďalej a treba žiť. A najmä zachovať kľud, pokiaľ je to možné, vyhýbať sa ohrozeným oblastiam a správať sa zodpovedne. Veď státisíce ľudí sa už úspešne zotavili.

 

Čo je koronavírus a ako sa prenáša?

COVID-19 patrí do známej skupiny koronavírusov, z ktorej najznámejšie sú SARS alebo MERS. Vírusy z tejto skupiny sú známe tým, že sa prenášajú zo zvieraťa na človeka. Napríklad SARS vznikol prenosom choroby z cibetiek na človeka. Taký MERS zasa prenosom choroby z ťavy jednohrbej na človeka. Okolo najnovšieho vírusu je zatiaľ mnoho otáznikov.

Koronavírus sa primárne prenáša kvapôčkami z nosa a úst, ktoré najčastejšie z človeka vychádzajú pri kýchaní alebo kašľaní. Vírus sa môže prenášať aj telesnými tekutinami, ako napríklad močom.

Všetky doterajšie prísne epidemiologické a hygienické opatrenia boli zamerané na zabránenie šírenia vírusu a na jeho likvidáciu. Zatiaľ nie je žiadny účinný liek, ani očkovacia látka, i keď na tom usilovne pracujú vedci na celom svete. Preto už pri samotnom cestovaní treba rátať napr. so zvýšenou kontrolou zdravotného stavu návštevníkov prichádzajúcich do akejkoľvek krajiny. Turisti by si mali byť vedomí vírusu, vyhýbať sa silne postihnutým oblastiam a vykonávať odporúčané preventívne opatrenia krajiny, ktorú chcú navštíviť. Opatrenia medzi krajinami sa líšia, preto sa s nimi treba podrobne zoznámiť. Nemuselo by sa to totiž zaobísť bez pokuty.

 

Najlepšia by bola dovolenka na Slovensku, prípadne v okolitých krajinách, kde je korona už pod dozorom a prísne sledovaná.

 

Rady pri cestovaní lietadlom

Letisko je miesto s veľkým počtom ľudí, kde je šanca nákazy väčšia ako v práci či reštaurácii. Aj keď sú často umývané a dezinfikované. Letecké spoločnosti majú právo odmietnuť cestujúcich, u ktorých majú podozrenie na prenosnú chorobu. Pri nastúpení do lietadla si môžeme pomocou vlhčených utierok utrieť celý priestor okolo seba, najmä operadlá  a stolík pred nami. Dobré je mať počas celého letu rúško alebo respirátor (samozrejme už aj na letisku).

 

Odporúčania v prípade, že sa objaví teplota, kašeľ a dýchavičnosť

  • Ak ste v lietadle, okamžite to oznámte palubnému personálu.
  • Ak ste už vystúpili, vyhľadajte stálu lekársku službu na letisku.
  • Ak ste už doma, vyhnite sa kontaktu s ľuďmi a telefonicky kontaktujte svojho lekára alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte ich o svojom stave i pobyte v rizikovej oblasti.

 

Rady pre cestnú dopravu

Vzhľadom k upokojeniu stavu korona situácie v Európe a uvoľnenia opatrení, uprednostnite po cestách dopravu autom pre malý počet pasažierov, väčšinou osoby z jednej domácnosti.

 

Ako znížiť riziko nákazy koronavírusom na dovolenke?

  • Často si umývajte ruky mydlom a vodou a používajte dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu.
  • Majte rúško, prípadne respirátor a pri kašli bez rúška si zakryte vždy ústa a nos vreckovkou, nie rukou!
  • Nedotýkajte sa prstami úst a očí, je to rovnako dôležité.
  • Vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky.
  • Nevystavujte sa nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami.
  • Mäso, výrobky z neho a vajíčka dôkladne prevarte.

Ak sa chceme vyhnúť ochoreniam, treba aktívne pracovať na budovaní zdravého imunitného systému. A tam má svoje nezastupiteľné miesto zdravá strava s dostatkom základných vitamínov (C, A, D, E, K, B) a bioprvkov (železo, zinok, selén atď.).

Dôležitá je aj črevná mikroflóra, ktorú ovplyvníme tzv. probiotikami. Probiotiká sú živé kultúry mikroorganizmov – najčastejšie Laktobacily a Bifidobaktérie. Normalizujú črevnú flóru, pôsobia preventívne proti infekciám čreva a v dlhodobých štúdiách má ich podávanie ochranný účinok aj proti alergiám.

Na doplnenie probiotík môžete zvoliť prípravok z PLUS lekárneLaktobacily 9 (balenie 14, 30 alebo 60 kapsúl). Tento výživový doplnok je komplexom 9 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií. V dennej dávke obsahuje 15 miliárd vitálnych mikroorganizmov.

 

Ak sa necítite zdravotne dobre a máte príznaky spojené s novým koronavírusom – teplota, kašeľ a dýchavičnosť:

  • kontaktuje telefonicky svojho lekára alebo infolinku Národného centra zdravotníckych informácií – 0800 221 234 či Úrad verejného zdravotníctva SR – 0917 222 682, kde vám odborníci zodpovedajú na vaše otázky;
  • alebo napíšte na: novykoronavirus@uvzsr.sk

 

MUDr. Miloš BUBÁN

Späť na zoznam