Bolesť hrdla u detí

bolesť hrdla u detí

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Dôvodov je hneď niekoľko. Vírusy vyvolávajúce nachladenie sprevádzané bolesťou v hrdle sa ľahšie uchytia na slizniciach dieťaťa, ktoré doposiaľ nemá plne zrelý imunitný systém. Deti navštevujúce škôlky sú navyše vystavené zvýšenému riziku prenosu infekcie od ostatných detí, pretože si často vkladajú hračky či ruky do úst.

 

Čo sa deje v hrdle, keď nás v ňom bolí?

Najčastejšou príčinou bolesti v hrdle sú vírusy a baktérie. Ich prítomnosť v dutine ústnej a hrdle spustí okamžitú obrannú reakciu nášho tela. Tento boj je sprevádzaný bolesťou, zápalom, prekrvením, vznikom opuchu na postihnutom mieste. Zle sa nám prehĺta, v hrdle nás škriabe, je začervenané, páli a bolí.

 

Čo je špecifické pre bolesť hrdla u detí?

Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. U malých detí mladších ako dva roky môže bolesť v hrdle vzniknúť nielen kvôli infekcii, ale aj vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo na suchom vzduchu v interiéri. Bolesť v hrdle je najmä u malých detí často sprevádzaná suchým dráždivým kašľom spôsobeným podráždením slizníc.

 

Ako pre dieťa dobre vybrať prípravok na bolesť v hrdle zo širokej ponuky?

Vhodný je prípravok, ktorý je vyvinutý špeciálne pre deti a rešpektuje ich špecifiká, napr. citlivejšie sliznice, častejšie užívanie, preverené použitie už u tých najmenších (napr. od 1 roka), vhodné zloženie šetrných účinných látok, napr. byliniek, eliminácia farbív, alkoholu, cukru, lepku a pod. V prípade prípravkov pre deti je dôležitá aj príjemná forma, aby proti užívaniu protestovali čo najmenej a dokázali ju bez problémov užiť. Vhodné sú okrúhle pastilky, ktoré sa deťom dobre cmúľajú a zároveň príjemne chutia, taktiež lízanky alebo sirup pre tých najmenších, ktorí ešte pastilku vycmúľať nedokážu.

Medzi mnohými prípravkami na bolesť v hrdle určenými primárne pre dospelých nájdete v lekárni aj detský prípravok junior-angin vo forme pastiliek, sirupu a najnovšie aj lízaniek. Junior-angin pastilky s jemnou jahodovou príchuťou sú určené pre deti od 4 rokov. Obsahujú výťažok z lišajníka na upokojenie bolesti v hrdle a pantotenát na ochranu a zhojenie podráždenej sliznice dutiny ústnej a hrdla. Junior-angin sirup je vhodný pre deti už od 1 roku veku. Aktívnymi zložkami sú bylinné výťažky z lišajníka a slezu. Upokojujú bolesť v hrdle aj dráždivý kašeľ. Sirup neobsahuje cukor, lepok ani laktózu, je bez umelých farbív a bez alkoholu. Zaujímavou novinkou sú junior-angin lízanky. Obsahujú lišajník, pantotenát a vitamín C. Majú príjemnú jahodovú príchuť a sú určené pre deti od 3 rokov.

 

Prípravky junior-angin žiadajte vo svojej PLUS LEKÁRNI.

Späť na zoznam