Mária Čírová: V joge som sa našla

Speváčka, klaviristka, skladateľka. To všetko je Mária Čírová, ktorá sa popri umeleckej činnosti venuje aj svojej rodine a záujmom.

 

Mária sa narodila sa v hudobníckej rodine a preslávila sa najmä výhrou v súťaži Coca-cola popstar 2008. Následne vydala niekoľko hitov, medzi najznámejšie patrí Búrka, Na dosah, Bez obáv, Unikát. Veľa koncertuje, preto sa musí udržiavať zdravá aj prostredníctvom výživových doplnkov a vitamínov. Ako sama hovorí, nebýva často chorá, ale ak už cíti, že na ňu niečo lezie, navštívi jedného zo svojich 3 lekárnikov, ktorým dôveruje.

 

Dočítali sme sa, že ste mali v rodine niekoľko hudobníkov.

Vy ste asi čítali, že moje korene siahajú až k Eugenovi Suchoňovi. Moja maminka bola Suchoňová za slobodna, takže je to jej vetva. S Eugenom Suchoňom, týmto úžasným skladateľom, máme rovnakého predka, ale nie je náš priamy príbuzný. Je to prabratranec môjho dedka. Je to len taká zaujímavosť, že máme niekoho spoločného. Ale inak pochádzam z hudobníckej rodiny, obaja rodičia hrajú na gitare, všetky svoje štyri deti viedli k hudbe. Ja som tretia v poradí a všetci moji súrodenci na niečo hrajú. Ja jediná sa hudbe venujem celou svojou dušou, srdcom a v podstate ma hudba živí. Pre súrodencov je hudba len koníčkom a vždy keď sa stretneme, tak si veľmi radi zaspievame.

 

Aj vaše deti na niečo hrajú?

Ja mám deti vo veku 8 a 5 rokov. Staršie, syn Hugo, chodí už rok na klavír. Dcéra Zoe spieva. Netlačíme ich do toho, ale samé vidia, že ich rodičia hrajú na hudobné nástroje, tak nás v tom nejakým spôsobom nasledujú.

 

Stali ste sa ambasádorkou UNICEF, čo táto pozícia obnáša?

Ponuka stať sa ambasádorkou jedného projektu prišla v roku 2011. Išlo o vakcíny pre mamičky s novonarodenými deťmi v Kambodži. Dostala som tiež ponuku vycestovať do Kambodže na 5 dní. Bolo to pre mňa zaujímavé, môj syn mal vtedy asi rok a pol, najskôr som rozmýšľala, že ani nepôjdem, ale potom ma mamina presvedčila, aby som išla, lebo som empatický človek. Priznám sa, že tá cesta a všetko, čo som zažila a videla, ma veľmi ovplyvnilo. Vtedy som mala iba 21 rokov a keď som sa vrátila na Slovensko, povedala som si, že už nikdy nemôžem povedať, že mi niečo chýba. Bola tam obrovská chudoba. Ľudia žili v domoch zo slamy, všade bola špina, dominovala tam hnedá a šedá farba. Pre mňa to bolo obohacujúce a často na to myslím. Vždy si hovorím, že už nikdy nemôžem povedať, že sa mám zle, lebo na druhej strane našej planéty sú ľudia, ktorí nemajú, čo do úst.

  

Ako sa udržujete fit napr. čo sa týka hlasiviek? Máte nejaké svoje recepty?

Čo nesmie chýbať v mojom kufríku je Vincentka a kvapky do očí, lebo zo svetiel reflektorov má človek červené oči. A na hlasivky pastilky na cmúľanie. Keďže nikdy neviete, či na koncert nepríde niekto chorý, užívam aj výživové doplnky, napr. vitamín C. Potom nebývam často chorá. Dávam si pozor, lebo hlas ma živí. Snažím sa aj cvičiť, mám rada power jogu.

 

Keď ste spomínali choroby, chodievate k lekárovi, alebo si necháte poradiť aj od lekárnika?

Nemám čas chodiť k lekárovi. Mám svojich lekárnikov, troch dobrých, ktorým dôverujem a ktorí ma poznajú. A vždy to funguje. Chorá mnohokrát nebývam, preto vždy využívam rady lekárnikov. Až keď je veľmi zle, idem k lekárovi.

 

Keď nespievate a nestaráte sa práve o rodinu, čomu sa venujete?

Ak mám čas, tak si veľmi rada čítam a zbožňujem kone. Je to pre mňa absolútna energia, relax, všetko dokopy. Milujem kone a jazdenie. Okrem toho je to joga, v čom som sa našla. Mám celkovo rada život, je taký pestrý. Vždy, keď mi do života niečo príde, tak som otvorená všetkým výzvam.

 

Späť na zoznam