Pocit upchatých dutín, no žiadna nádcha?

Ako liečiť upchaté dutiny bez nádchy

Pocit upchatých dutín, no žiadna nádcha? Ak ste sa už s týmto stavom stretli, pravdepodobne išlo o nazálnu kongesciu. Nazálna kongescia, teda upchatie nosovej dutiny, je jav, ktorý nastáva pri podráždení nosovej sliznice. V dôsledku dráždivého faktora sa cievy vo výstelke nosa viac prekrvia, opuchnú a spôsobia pocit upchatých dutín. Ako sprievodný jav upchatých dutín sa môže objaviť aj nádcha, nie je to však pravidlom.

Čo spôsobuje upchatie dutín bez nádchy?

Príčinou vzniku tohto zdravotného problému môže byť v zásade čokoľvek, čo spôsobí podráždenie sliznice nosa. Najčastejšie príčiny kongescie sú:

  • infekcie horných dýchacích ciest,
  • alergické reakcie,
  • chrípka,
  • hormóny (počas tehotenstva tzv. tehotenská kongescia),
  • podráždenie spôsobené dymom z cigariet.

Ako liečiť upchaté dutiny?

Aby sa vám dutiny podarilo vyliečiť úplne, je potrebné predovšetkým zistiť, čo opuch spôsobuje. Pri podráždení vonkajším faktorom by ste sa mali vyhýbať dráždivej látke (napríklad prestať fajčiť a vyhýbať sa zafajčeným priestorom). Pokiaľ je problém infekčného charakteru, pomôžu vám lieky na zmiernenie opuchu slizníc, ich upokojenie a zúženie nosových ciev. Tieto lieky nájdete najmä vo forme kvapiek a sprejov do nosa.

Dajte však pozor, aby ste nosové spreje a kvapky neužívali dlhšie než je uvedené v pribalenom informačnom lieku. Väčšinou sa neodporúča aplikovať spreje do nosa dlhšie ako 10 po sebe idúcich dní. U jednotlivých liekov sa však táto informácia môže líšiť.

Pokiaľ je príčinou upchatých dutín alergická reakcia, mali by ste sa spúšťaču alergie vyhýbať čo možno najviac. Pomôcť vám môžu tiež kvapky a spreje do nosa s obsahom antihistaminík. Tie slúžia na zmiernenie prejavov alergie.

Kedy ísť s upchatými dutinami bez nádchy k lekárovi?

Pokiaľ sa váš stav nezlepšuje, pretrváva dlhšie ako 2 týždne, prípadne sa zhoršuje, s návštevou lekára nečakajte. Sprievodnými symptómami ochorenia dutín môže byť tiež horúčka, prípadne bolesť v oblasti dutín. Pokiaľ sa aj tieto príznaky zhoršujú, obráťte sa na lekára čo najskôr.

Ako sme spomenuli, samotná nádcha sa pri zápale dutín môže, ale nemusí objaviť. Pokiaľ sa vám však nádcha spustí a vy spozorujte, že je výtok z nosa hnisavý alebo obsahuje prímes krvi, je to tiež dôvod na návštevu lekára.

Upchaté dutiny u malých detí

Upchaté dutiny nie sú ničím výnimočným ani u malých detí. Pri tých najmenších by ste však mali byť opatrní. Upchaté dutiny a neschopnosť dobre dýchať nosom môžu totiž vplývať na ich príjem potravy. Okrem toho sú detičky celkovo citlivejšie a náchylnejšie na rôzne ochorenia a infekcie, nakoľko ich imunita je vo vývine. Pokiaľ teda spozorujete, že má vaše dieťatko zdravotný problém, nemali by ste čakať a navštíviť pediatra čo najskôr.

Späť na zoznam