Čo robiť, ak si na tele nájdete kliešťa

Kliešť je parazit, ktorý sa živí krvou cicavcov. Počas teplejších mesiacov s ním pri pobyte v prírode môžete prísť ľahko do kontaktu. V tomto období je veľmi dôležitá prevencia, ktorá zahŕňa vhodné oblečenie a taktiež používanie repelentuAk si na tele nájdete kliešťa, musíte ho čo najskôr, a zároveň šetrne vytiahnuť. V prípade, že na sebe kliešťa objavíte už počas pobytu v prírode a nemáte k dispozícii vhodné pomôcky na jeho vybratie, urobte tak až v pohodlí domova.

Prečo musíte kliešťa urýchlene vybrať?

Ak si na tele objavíte prichyteného kliešťa, s jeho odstraňovaním určite dlho nečakajte. Je potrebné ho vybrať čím skôr, pretože kliešť môže byť prenášačom vážnych, a pre človeka nebezpečných ochorení, ako je lymská borelióza alebo kliešťová encefalitída. Čím dlhšie sa v našej koži tento parazit nachádza, tým je šanca na prenos ochorenia väčšia.

Po každom pobyte v prírode počas obdobia výskytu kliešťov, teda na jar, v máji a júni, je potrebné, aby ste celé svoje telo dôkladne skontrolovali – pozornosť venujte predovšetkým stehnám, nohám, slabinám, rukám, bruchu, podpazušiu, ale aj pohlavným orgánom. U detí sa kliešť môže prichytiť aj za ušami alebo vo vlasoch, preto pri kontrole nevynechajte ani tieto miesta.

Ako správne vybrať kliešťa?

Na bezpečné odstránenie kliešťa sa odporúča zvoliť tento postup:

  • dezinfikujte kliešťa a jeho okolie na koži – použite dostupné dezinfekčné prípravky, no bez obsahu alkoholu;
  • pomocou špicatej pinzety alebo špeciálnej pinzety na kliešte ho uchopte za tvrdú hlavičku a čo najbližšie ku koži;
  • kliešťa je potrebné vytiahnuť pomaly a smerom kolmo od kože, môžu vám pomôcť mierne kývavé pohyby;
  • keď kliešťa vyberiete, skontrolujte, či je celý a či náhodou nezostala jeho hlavička v koži;
  • skontrolujte, či miesto vpichu ostalo čisté a následne ho dôkladne vydezinfikujte.

Pri vyťahovaní kliešťa je dôležitá trpezlivosť a sústredenie, tento úkon vám totiž môže zabrať aj niekoľko minút. Ak sa stane, že hlavička kliešťa ostala zachytená v rane, môžete ju skúsiť vybrať pomocou ihly – aj tu je ale nevyhnutné použiť dezinfekciu a sterilnú ihlu. Hlavičku je potrebné odstrániť, pretože jej zaseknutie v rane môže viesť k vzniku infekcie alebo zápalu kože. V prípade, že pri tomto úkone pociťujete neistotu, vyhľadajte lekára alebo zájdite na pohotovosť. Lekár či sestrička vám kliešťa vyberú rýchlo a jednoducho.

Po vybratí kliešťa ranu ešte niekoľko dní sledujte. Ak sa objavia príznaky, ako je začervenanie, opuch, bolesť alebo zápal rany, zvýšená teplota, bolesti hlavy, bolesť kĺbov alebo zväčšené lymfatické uzliny, urýchlene vyhľadajte lekára.

Čo nerobiť pri vyberaní kliešťa?

Ak sa chystáte vytiahnuť kliešťa, dajte si pozor na to, aby ste sa vyhli týmto krokom:

  • na udusenie kliešťa nepoužívajte masť, olej alebo mydlo – môže sa pridusiť a vypustiť nasatú krv naspäť do rany;
  • pri vyberaní ho nekrúťte v smere hodinových ručičiek;
  • kliešťa nevyberajte holými rukami, použite gumené rukavice a tiež pinzetu;
  • vyhnite sa rýchlemu a prudkému vyberaniu, pretože môžete kliešťa roztrhnúť;
  • nestláčajte mu bruško, pretože ho môžete rozpučiť alebo spôsobiť, že sa jeho vnútornosti uvoľnia do rany.

Prípravky a pomôcky, ktoré vám môžu pri vyberaní kliešťa pomôcť, žiadajte vo svojej PLUS lekárni alebo navštívte náš eshop etabletka.sk

 

Späť na zoznam