Dovolenkové obdobie a črevné ťažkosti. Čo vám môže pomôcť?

Brušná viróza, označovaná aj ako črevná viróza alebo črevná chrípka, predstavuje naozaj nepríjemný infekčný problém, ktorý dokáže poriadne vysiliť celý organizmus.

Za vznik a rozvoj brušnej virózy sú najčastejšie zodpovedné vírusy, a to predovšetkým rotavírusy, norovírusy, enterovírusy a adenovírusy. Pôvodcom tohto ochorenia ale môžu byť aj baktérie, napríklad salmonella alebo E-coli.

Brušná viróza máva veľmi rýchly postup a priebeh. Preto je dobré mať v domácej lekárničke nejakú prvú pomoc. Liečba virózy pozostáva najmä z tlmenia jej príznakov, ako sú hnačka, vracanie, horúčka, dehydratácia a ďalšie.

Najčastejšie prejavy brušnej virózy

  • Hnačka – zvyčajne náhla a vodnatá.
  • Vracanie, nevoľnosť, bolesti brucha, kŕče v bruchu.
  • Nechutenstvo, slabosť, malátnosť.
  • Zimnica, horúčka.
  • Bolesť svalov, bolesť hlavy, bolesť kĺbov.
  • Dehydratácia.

Symptómy brušnej virózy sa zvyčajne objavujú v priebehu 48 hodín po kontakte s vírusom alebo baktériou. Inkubačná doba je zväčša 1 – 3 dni. Brušná viróza je vysoko nákazlivá. Prenáša sa kontaktom s infikovanými predmetmi, kvapôčkovou infekciou alebo sa môže rozvinúť po konzumácii pokazených potravín. Prichádza bez varovania, a preto by ste na ňu mali byť pripravení. Najmä ak ste prišli do kontaktu s chorým človekom alebo cestujete do zahraničia. Najčastejšie nás zasiahne práve na dovolenke po konzumácii kontaminovaného jedla či vody.

Čo môže pomôcť na brušnú virózu?

Pri brušnej viróze je potrebné striktne dodržiavať diétny jedálniček. Dovolené sú napríklad sucháre a nesladený čierny čaj. Pomôcť môže aj ryžový odvar, ktorý má pozitívne účinky na tráviaci trakt. Keď sa stav zlepší, môžete skúsiť zjesť napríklad vývar, prípadne iné ľahké jedlá v menších množstvách. Diétne opatrenia je potrebné prispôsobiť veku pacienta a celkovému zdravotnému stavu.

Pri hnačke môže pomôcť čierne uhlie alebo rôzne voľnopredajné lieky, ktoré upravujú črevnú mikroflóru. Hnačky spolu s vracaním spôsobujú, že sa z organizmu odvádza voda a dôležité minerály a soli. Preto je nevyhnutné dodržiavať dostatočný pitný režim. V ideálnom prípade by mal pozostávať z čistej vody, nesýtenej minerálky alebo už spomínaného čierneho čaju.

Doplniť môžete aj chýbajúce minerály a soli. Slúžia na to špeciálne rehydratačné roztoky. Pomôcť vám však môžu aj doplnky či multiminerály, ktoré bežne užívate. Po prekonaní brušnej virózy sa odporúča užívanie probiotík. Majú totiž pozitívny vplyv na tráviaci trakt a črevnú mikroflóru.

Späť na zoznam