Kedy je správne siahnuť po kalciovom sirupe?

Kalciový sirup ako taký je známy už roky pre svoje nepopierateľné účinky na zdravie. Kalcium alebo vápnik hrá jednu z najdôležitejších úloh v udržiavaní zdravia a pevnosti kostí a zubov, a to najmä v období rastu a rastového špurtu u detí, alebo tiež v obdobiach zvýšených nárokov organizmu na príjem a dopĺňanie vápnika.

Vápnik má však v našom tele omnoho viac funkcií ako len zachovanie pevnosti kostí a zubov.

Vápnik je prospešný a nevyhnutný v rade ďalších fyziologických procesov

  • Prispieva k normálnemu fungovaniu svalov.
  • Prispieva k správnemu fungovaniu tráviacich enzýmov.
  • Prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie.
  • Prispieva k normálnej zrážanlivosti krvi.
  • Prispieva k správnemu prenosu nervových vzruchov.
  • Zohráva úlohu v procese delenia a špecializácie buniek.

Ľudský organizmus nedokáže produkovať vápnik svojpomocne, tzn. je odkázaný na jeho príjem z potravy, prípadne z liekov a doplnkov výživy.

Niekoľko odborných štúdií potvrdilo, že vstrebávanie vápnika sa dokáže zvýšiť o viac ako 50 %, ak má organizmus v zásobe dostatok vitamínu D. Znamená to, že ak chceme dosiahnuť dostatočné hladiny a primerané fungovanie vápnika, musíme dbať aj na adekvátny príjem vitamínu D.

Vitamín D, ktorý poznáme ako tzv. slnečný vitamín, má významnú imunostimulačnú funkciu, a v kombinácii s vápnikom veľmi pozitívne vplýva na obranný mechanizmus dýchacích ciest, ktorým je kašeľ. Vitamín D spolu s vápnikom dokážu posilniť a aktivovať tzv. mukociliárny klírens/transport. Dýchacie cesty sú pokryté riasinkami (cíliami), ktoré svojím pohybom dokážu vypudiť hlieny alebo cudzie telesá (prach, peľ) z dolných dýchacích ciest. Ak sú tieto riasinky zaťažené, napr. hustým hlienom, je pre nich tento proces náročný. Riasinky posilnené kalciom a vitamínom D dokážu aktívnejšie podporiť vykašliavanie hlienov z dolných dýchacích ciest.

Kalciový sirup od PLUS LEKÁRNE

Kalciový sirup s obsahom mikronizovaného kalcia vo forme fosforečnanu vápenatého obohatený o vitamín D je teda správnou voľbou v období, kedy organizmus potrebuje zvýšenú dávku vápnika a vitamínu D. Mikronizovaná forma vápnika navyše znamená vyššiu a efektívnejšiu vstrebateľnosť do organizmu. Nepriaznivé počasie, zvýšený nápor na imunitu či zvýšená chorobnosť v kolektíve je tým správnym obdobím, kedy siahnuť po kalciovom sirupe.

Kalciový sirup s vitamínom D s príchuťou lesnej jahody je výživovým doplnkom vhodným pre deti od 3 rokov, dospievajúcich i dospelých. Vďaka jeho lahodnej chuti a jemnej konzistencii ho môžete podávať priamo po lyžičkách alebo si ho pridať do čaju, mlieka či jogurtu.

PharmDr. Marianna Forgáčová, PhDr. Denisa Földeš

Späť na zoznam